NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC880CVR133
KMPC880CVR133 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC880CVR133
Brief Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC880CVR133.pdf
Availability of KMPC880CVR133
QUANTITY
KMPC880CVR133 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC880CVR133
Internal Part NumberEIS-KMPC880CVR133
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed133MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC880CVR133
KMPC880CVR133 Details Description
Related parts for KMPC880CVR133
REGULTR 9V 1.25A 3 PIN HZ VT HT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 40MSPS 48-QFN datasheet.pdf
TOTE NESTING STACK 27-1/4X12X6 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 4 UP datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf