NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC885CZP133
KMPC885CZP133 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC885CZP133
Brief Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC885CZP133.pdf
Availability of KMPC885CZP133
QUANTITY
KMPC885CZP133 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC885CZP133
Internal Part NumberEIS-KMPC885CZP133
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed133MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM, Security; SEC
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (3), 10/100 Mbps (2)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security FeaturesCryptography
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC885CZP133
KMPC885CZP133 Details Description
Related parts for KMPC885CZP133
CONN GOUNDING PIN 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
FUSE 250A 1250V 1/110 AR CU datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 YELLOW TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
DSUB 9 F WW .375 G TIN datasheet.pdf