United Chemi-Con KMQ160VS102M22X40T2
KMQ160VS102M22X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ160VS102M22X40T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
KMQ160VS102M22X40T2.pdf
Availability of KMQ160VS102M22X40T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMQ160VS102M22X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ160VS102M22X40T2
Internal Part NumberEIS-KMQ160VS102M22X40T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)249 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ160VS102M22X40T2
Related LinksKMQ160VS1, KMQ160VS102M22X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ160VS102M22X40T2 Details Description
Related parts for KMQ160VS102M22X40T2
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
LMZF 10/6/135 3.5OR datasheet.pdf
HAN E M GT CONTACT 0,14-0,37 MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf