United Chemi-Con KMQ160VS222M35X35T2
KMQ160VS222M35X35T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ160VS222M35X35T2
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
KMQ160VS222M35X35T2.pdf
Availability of KMQ160VS222M35X35T2
QUANTITY
KMQ160VS222M35X35T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ160VS222M35X35T2
Internal Part NumberEIS-KMQ160VS222M35X35T2
PackagingTray
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ160VS222M35X35T2
Related LinksKMQ160VS2, KMQ160VS222M35X35T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ160VS222M35X35T2 Details Description
Related parts for KMQ160VS222M35X35T2
SURGE SUPP 145V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/2.7V 0.3A 10MLF datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
KNIFE PRECISION LIGHT DUTY BULK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf