United Chemi-Con KMQ160VS332M35X50T2
KMQ160VS332M35X50T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ160VS332M35X50T2
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
KMQ160VS332M35X50T2.pdf
Availability of KMQ160VS332M35X50T2
QUANTITY
KMQ160VS332M35X50T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ160VS332M35X50T2
Internal Part NumberEIS-KMQ160VS332M35X50T2
PackagingTray
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ160VS332M35X50T2
Related LinksKMQ160VS3, KMQ160VS332M35X50T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ160VS332M35X50T2 Details Description
Related parts for KMQ160VS332M35X50T2
FLEX CABLE - AFE08T/AF08/AFE08T datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.017DIA GOLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
FILTER EMI 28000 PF PI TYPE datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 23POS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf