United Chemi-Con KMQ200VS391M22X25T2
KMQ200VS391M22X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ200VS391M22X25T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
KMQ200VS391M22X25T2.pdf
Availability of KMQ200VS391M22X25T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMQ200VS391M22X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ200VS391M22X25T2
Internal Part NumberEIS-KMQ200VS391M22X25T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingTray
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)638 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ200VS391M22X25T2
Related LinksKMQ200VS3, KMQ200VS391M22X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ200VS391M22X25T2 Details Description
Related parts for KMQ200VS391M22X25T2
IC MULTIPLEXER TRIPLE 1X2 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 64K PROG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf
Ultrafast 3.3 V/5 V Single-Supply SiGe Comparators IC datasheet.pdf