Illinois Capacitor 567LMU200M2CE
567LMU200M2CE picture photo
Mfg. Part Number
567LMU200M2CE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
567LMU200M2CE.pdf
Availability of 567LMU200M2CE
QUANTITY
567LMU200M2CE Order Process
Ship out your order
Specifications of 567LMU200M2CE
Internal Part NumberEIS-567LMU200M2CE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLMU Series EOL 5/Jun/2015
Standard Package77
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMU
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)296.047 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.68A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)567LMU200M2CE
Related Links567LMU, 567LMU200M2CE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
567LMU200M2CE Details Description
Related parts for 567LMU200M2CE
CONN HEADER 60POS .050" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 30X30X7.5MM datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 3/8" BK/WHT 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 0804 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.021A SOT-23 datasheet.pdf