United Chemi-Con KMQ450VS101M25X25T2
KMQ450VS101M25X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ450VS101M25X25T2
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
KMQ450VS101M25X25T2.pdf
Availability of KMQ450VS101M25X25T2
QUANTITY
KMQ450VS101M25X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ450VS101M25X25T2
Internal Part NumberEIS-KMQ450VS101M25X25T2
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.316 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ450VS101M25X25T2
Related LinksKMQ450VS1, KMQ450VS101M25X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ450VS101M25X25T2 Details Description
Related parts for KMQ450VS101M25X25T2
FERRULE WIRE 8AWG IVORY 100PC datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 122X32 WH TRANSM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-05V datasheet.pdf
DISPSBLE GLOVES NITRILE LG 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 25POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf