United Chemi-Con KMQ450VS471M35X45T2
KMQ450VS471M35X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ450VS471M35X45T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
KMQ450VS471M35X45T2.pdf
Availability of KMQ450VS471M35X45T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMQ450VS471M35X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ450VS471M35X45T2
Internal Part NumberEIS-KMQ450VS471M35X45T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingTray
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)705 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ450VS471M35X45T2
Related LinksKMQ450VS4, KMQ450VS471M35X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ450VS471M35X45T2 Details Description
Related parts for KMQ450VS471M35X45T2
IDC CABLE - MCG60K/MC60G/MCG60K datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LP 5.08/09/90 3.2SN OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PINS datasheet.pdf