Vishay/BCcomponents MRS25000C2051FC100
MRS25000C2051FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2051FC100
Brief Description
RES 2.05K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2051FC100.pdf
Availability of MRS25000C2051FC100
QUANTITY
MRS25000C2051FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2051FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2051FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2051FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2051FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2051FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C2051FC100
IC POT/MEM DUAL NV 100K 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC PWR HYBRID 600V 12A SIP2 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 2.1KVAC QC TERM datasheet.pdf