NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMSC7118VM1200
KMSC7118VM1200 picture photo
Mfg. Part Number
KMSC7118VM1200
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA
Datasheet Download
KMSC7118VM1200.pdf
Availability of KMSC7118VM1200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMSC7118VM1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMSC7118VM1200
Internal Part NumberEIS-KMSC7118VM1200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesStarCore
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHost Interface, I²C, UART
Clock Rate300MHz
Non-Volatile MemoryROM (8 kB)
On-Chip RAM464kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.20V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case400-LFBGA
Supplier Device Package400-MAPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMSC7118VM1200
KMSC7118VM1200 Details Description
Related parts for KMSC7118VM1200
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.4V 3A 15W datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LASER DVR LAN WAN QSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 540MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf