| Internal Part Number | EIS-KNH21C104DA3TS | |
| PCN Obsolescence/ EOL | KNA,KNF,KNH Series 23/Apr/2013 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Filters | |
| Family | Feed Through Capacitors | |
| Series | KNH21, Kyocera | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 0.1µF | |
| Voltage | 25V | |
| Current | 2A | |
| DC Resistance (DCR) | 20 mOhm Max | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric), 4 PC Pad | |
| Height (Max) | 0.039" (1.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |