Yageo KNP100FR-73-47R
KNP100FR-73-47R picture photo
Mfg. Part Number
KNP100FR-73-47R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
KNP100FR-73-47R.pdf
Availability of KNP100FR-73-47R
QUANTITY
KNP100FR-73-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of KNP100FR-73-47R
Internal Part NumberEIS-KNP100FR-73-47R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNP100FR-73-47R
Related LinksKNP100F, KNP100FR-73-47R Datasheet, Yageo Distributor
KNP100FR-73-47R Details Description
Related parts for KNP100FR-73-47R
RES SMD 1.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
TAPE POLY ESD CLEAR 3/4"X72YD datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
TVS DIODE 8.4VWM 15.6VC SQMELF datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf
10000UF 50V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf