Yageo KNP1WSJR-52-0R1
KNP1WSJR-52-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
KNP1WSJR-52-0R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
KNP1WSJR-52-0R1.pdf
Availability of KNP1WSJR-52-0R1
QUANTITY
KNP1WSJR-52-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of KNP1WSJR-52-0R1
Internal Part NumberEIS-KNP1WSJR-52-0R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNP1WSJR-52-0R1
Related LinksKNP1WSJ, KNP1WSJR-52-0R1 Datasheet, Yageo Distributor
KNP1WSJR-52-0R1 Details Description
Related parts for KNP1WSJR-52-0R1
IC VREF SHUNT 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 19.6X15.5MM OD 9.6MM datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
RKS11R datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf