Yageo KNP1WSJR-52-39R
KNP1WSJR-52-39R picture photo
Mfg. Part Number
KNP1WSJR-52-39R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
KNP1WSJR-52-39R.pdf
Availability of KNP1WSJR-52-39R
QUANTITY
KNP1WSJR-52-39R Order Process
Ship out your order
Specifications of KNP1WSJR-52-39R
Internal Part NumberEIS-KNP1WSJR-52-39R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesKNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNP1WSJR-52-39R
Related LinksKNP1WSJ, KNP1WSJR-52-39R Datasheet, Yageo Distributor
KNP1WSJR-52-39R Details Description
Related parts for KNP1WSJR-52-39R
RES SMD 68K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M20 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 20POS THRUHL datasheet.pdf