GE Critical Power KNW013A0A41-88SHZ
KNW013A0A41-88SHZ picture photo
Mfg. Part Number
KNW013A0A41-88SHZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 13A 65W
Datasheet Download
KNW013A0A41-88SHZ.pdf
Availability of KNW013A0A41-88SHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KNW013A0A41-88SHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KNW013A0A41-88SHZ
Internal Part NumberEIS-KNW013A0A41-88SHZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesKNW013
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts) - Manufacture Series65W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNW013A0A41-88SHZ
Related LinksKNW013A0, KNW013A0A41-88SHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
KNW013A0A41-88SHZ Details Description
Related parts for KNW013A0A41-88SHZ
IC CTCLR PWM SMPS CM UVLO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf