E-Switch KO105A1001
KO105A1001 picture photo
Mfg. Part Number
KO105A1001
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPST 125V 90DEG
Datasheet Download
KO105A1001.pdf
Availability of KO105A1001
QUANTITY
KO105A1001 Order Process
Ship out your order
Specifications of KO105A1001
Internal Part NumberEIS-KO105A1001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKO Series RoHS Cert of Compliance
SeriesKO
CircuitSPST
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating1A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeTubular Key
Key Removable PositionsAll
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Features-
Depth Behind Flange19.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KO105A1001
Related LinksKO105, KO105A1001 Datasheet, E-Switch Distributor
KO105A1001 Details Description
Related parts for KO105A1001
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MNTNG BRKT SIDE FOR S8VM60/90/12 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf