NKK Switches KP0215ANBKG036CF-3SJB
KP0215ANBKG036CF-3SJB picture photo
Mfg. Part Number
KP0215ANBKG036CF-3SJB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V
Datasheet Download
KP0215ANBKG036CF-3SJB.pdf
Availability of KP0215ANBKG036CF-3SJB
QUANTITY
KP0215ANBKG036CF-3SJB Order Process
Ship out your order
Specifications of KP0215ANBKG036CF-3SJB
Internal Part NumberEIS-KP0215ANBKG036CF-3SJB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelKP0215ANBKG036CF-3SJB
PCN Design/SpecificationKP Series Material 16/Mar/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKP
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2.0, 3.1 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life5,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP0215ANBKG036CF-3SJB
Related LinksKP0215ANBK, KP0215ANBKG036CF-3SJB Datasheet, NKK Switches Distributor
KP0215ANBKG036CF-3SJB Details Description
Related parts for KP0215ANBKG036CF-3SJB
BRACK MTG SNAP NE NS PE PS D E S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.8A SO8FL datasheet.pdf
CAP ALUM 500UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC VCXO 1.24416GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 29.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf