FFF KP10015000J0G
KP10015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KP10015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
635 TB RIS CLA INTERLACE
Datasheet Download
KP10015000J0G.pdf
Availability of KP10015000J0G
QUANTITY
KP10015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KP10015000J0G
Internal Part NumberEIS-KP10015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKP
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.250" (6.35mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage600V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.6 Nm (5.3 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP10015000J0G
Related LinksKP1001, KP10015000J0G Datasheet, FFF Distributor
KP10015000J0G Details Description
Related parts for KP10015000J0G
TOOL PNEUMATIC HEAD ASSEMBLY datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A SOT-363 datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf