Amphenol Commercial Products L77HDAH26SOL2C309
L77HDAH26SOL2C309 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDAH26SOL2C309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDAH26SOL2C309.pdf
Availability of L77HDAH26SOL2C309
QUANTITY
L77HDAH26SOL2C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDAH26SOL2C309
Internal Part NumberEIS-L77HDAH26SOL2C309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDAH26SOL2C309
Related LinksL77HDAH2, L77HDAH26SOL2C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDAH26SOL2C309 Details Description
Related parts for L77HDAH26SOL2C309
CABLE ASSY MALE SNGL END 3POS 5M datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC COMP VOLT CMOS OD DUAL 8DIP datasheet.pdf
EVALUATION BRD VTM CURRENT MULTI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 2DGT ALPHA-NUM YLW 0.56" datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS ANGLED PIN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
RES SMD 23.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING GREEN datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf