Vishay/BCcomponents KP1830110631
KP1830110631 picture photo
Mfg. Part Number
KP1830110631
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
KP1830110631.pdf
Availability of KP1830110631
QUANTITY
KP1830110631 Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1830110631
Internal Part NumberEIS-KP1830110631
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP 1830
Packaging*
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1830110631
Related LinksKP1830, KP1830110631 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1830110631 Details Description
Related parts for KP1830110631
DM1810 433.92 MHZ QUICK KIT, BAS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 19POS 2.54MM datasheet.pdf
SURFACE CONDITIN DISC TSM 1-1/2" datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 6-V-5 08 P26 datasheet.pdf
INDUCTOR 15 UH datasheet.pdf