Vishay/BCcomponents KP1830218013
KP1830218013 picture photo
Mfg. Part Number
KP1830218013
Brief Description
CAP FILM 1.8 NF 2.5% 100VDC AXIA
Datasheet Download
KP1830218013.pdf
Availability of KP1830218013
QUANTITY
KP1830218013 Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1830218013
Internal Part NumberEIS-KP1830218013
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP 1830
Packaging*
Capacitance1800pF
Tolerance±2.5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1830218013
Related LinksKP1830, KP1830218013 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1830218013 Details Description
Related parts for KP1830218013
IC OPAMP CFA 370MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 4-20MA OUT datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 38POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.9A 40 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
GUIDE, BLADE HOLDER datasheet.pdf
6800UF 63V 35X40 datasheet.pdf