Vishay/BCcomponents KP1830256063G
KP1830256063G picture photo
Mfg. Part Number
KP1830256063G
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6 NF 2.5% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
KP1830256063G.pdf
Availability of KP1830256063G
QUANTITY
KP1830256063G Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1830256063G
Internal Part NumberEIS-KP1830256063G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP 1830
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±2.5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1830256063G
Related LinksKP1830, KP1830256063G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1830256063G Details Description
Related parts for KP1830256063G
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DSUB CABL-AMU09K/ AE10G / X datasheet.pdf
IC VOLT DET 3.08V LOW SC70-3 datasheet.pdf
CAP MICA 5PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM FLUSH WHITE datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SR BTS CS CB 30ASYCP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf