Vishay/BCcomponents KP1836147135
KP1836147135 picture photo
Mfg. Part Number
KP1836147135
Brief Description
CAP FILM 470 PF 10% 1600VDC AXIA
Datasheet Download
KP1836147135.pdf
Availability of KP1836147135
QUANTITY
KP1836147135 Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1836147135
Internal Part NumberEIS-KP1836147135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP1836
Packaging*
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1836147135
Related LinksKP1836, KP1836147135 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1836147135 Details Description
Related parts for KP1836147135
CAP ARRAY 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC CONTROLLER T1 5V 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SAFETY RELAY DIN RAIL MOUNT datasheet.pdf
RES 223 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
40 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 5C BRAID 600V datasheet.pdf