Vishay/BCcomponents KP1836222125
KP1836222125 picture photo
Mfg. Part Number
KP1836222125
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 10% 1250VDC AXIAL
Datasheet Download
KP1836222125.pdf
Availability of KP1836222125
QUANTITY
KP1836222125 Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1836222125
Internal Part NumberEIS-KP1836222125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP1836
Packaging*
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1836222125
Related LinksKP1836, KP1836222125 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1836222125 Details Description
Related parts for KP1836222125
FIXED IND 4.7UH 1.8A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 32pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf