TDK-Lambda Americas, Inc. KPS153R3
KPS153R3 picture photo
Mfg. Part Number
KPS153R3
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
PWR SUP BRD MNT 3.3V 9.9W 3.00A
Datasheet Download
KPS153R3.pdf
Availability of KPS153R3
QUANTITY
KPS153R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPS153R3
Internal Part NumberEIS-KPS153R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesKPS
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency70%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.75" L x 1.89" W x 0.91" H (69.9mm x 48.0mm x 23.1mm)
Power (Watts) - Max10W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPS153R3
Related LinksKPS1, KPS153R3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
KPS153R3 Details Description
Related parts for KPS153R3
CONN RECEPT 3POS SINGLE TIN datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.65A POWERFLAT datasheet.pdf
CONN SQ MOUNTING FLANGE SZ 15 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf