ITT Cannon, LLC KPSE00A18-11S
KPSE00A18-11S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00A18-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00A18-11S.pdf
Availability of KPSE00A18-11S
QUANTITY
KPSE00A18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00A18-11S
Internal Part NumberEIS-KPSE00A18-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00A18-11S
Related LinksKPSE00, KPSE00A18-11S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00A18-11S Details Description
Related parts for KPSE00A18-11S
CONN HEADER 50POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (C-840-14) datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf