ITT Cannon, LLC KPSE00A22-21S
KPSE00A22-21S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00A22-21S
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00A22-21S.pdf
Availability of KPSE00A22-21S
QUANTITY
KPSE00A22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00A22-21S
Internal Part NumberEIS-KPSE00A22-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00A22-21S
Related LinksKPSE00, KPSE00A22-21S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00A22-21S Details Description
Related parts for KPSE00A22-21S
CBL RIBN 28COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2924 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BCVP-350RF- 9 BK datasheet.pdf
CONN SOCKET 2W2C F 20A datasheet.pdf