ITT Cannon, LLC KPSE00E12-10SDX
KPSE00E12-10SDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E12-10SDX
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE00E12-10SDX.pdf
Availability of KPSE00E12-10SDX
QUANTITY
KPSE00E12-10SDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E12-10SDX
Internal Part NumberEIS-KPSE00E12-10SDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E12-10SDX
Related LinksKPSE00E, KPSE00E12-10SDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E12-10SDX Details Description
Related parts for KPSE00E12-10SDX
IC REG LDO 1.2V 0.1A 8-MSOP datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
FUSE MOD 700A 1000V BLADE datasheet.pdf
IC CTLR CURR MODE 100KHZ 7-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
POLYSWITCH RGE SERIES 4.0A HOLD datasheet.pdf