ITT Cannon, LLC KPSE00E14-19SDN
KPSE00E14-19SDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E14-19SDN
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00E14-19SDN.pdf
Availability of KPSE00E14-19SDN
QUANTITY
KPSE00E14-19SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E14-19SDN
Internal Part NumberEIS-KPSE00E14-19SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E14-19SDN
Related LinksKPSE00E, KPSE00E14-19SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E14-19SDN Details Description
Related parts for KPSE00E14-19SDN
Crystal 15.3600MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.0013 OHM 1% 3W 2726 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf