ITT Cannon, LLC KPSE00E18-32SX
KPSE00E18-32SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E18-32SX
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00E18-32SX.pdf
Availability of KPSE00E18-32SX
QUANTITY
KPSE00E18-32SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E18-32SX
Internal Part NumberEIS-KPSE00E18-32SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E18-32SX
Related LinksKPSE00E, KPSE00E18-32SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E18-32SX Details Description
Related parts for KPSE00E18-32SX
CONVERTR 12V CONVERTR 2.5A 36-75 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 30MM PREWIRED MOD datasheet.pdf
FIXED IND 17UH 1.02A 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf