ITT Cannon, LLC KPSE00E20-41PW
KPSE00E20-41PW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E20-41PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE00E20-41PW.pdf
Availability of KPSE00E20-41PW
QUANTITY
KPSE00E20-41PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E20-41PW
Internal Part NumberEIS-KPSE00E20-41PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E20-41PW
Related LinksKPSE00E, KPSE00E20-41PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E20-41PW Details Description
Related parts for KPSE00E20-41PW
IC REG LDO 1.5V 0.8A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 351V 40KA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 250MA 5.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 5.8 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf