ITT Cannon, LLC KPSE00E20-41SX
KPSE00E20-41SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E20-41SX
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE00E20-41SX.pdf
Availability of KPSE00E20-41SX
QUANTITY
KPSE00E20-41SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E20-41SX
Internal Part NumberEIS-KPSE00E20-41SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E20-41SX
Related LinksKPSE00E, KPSE00E20-41SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E20-41SX Details Description
Related parts for KPSE00E20-41SX
LED GREEN/YLW CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MCU 16/32BIT FLASH 128-TQFP datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.8X0.4" ALGAAS SINGLE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE FEED-THRO 3POS W/RING LUGS datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W datasheet.pdf