Stackpole Electronics Inc. CB7JB15R0
CB7JB15R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB7JB15R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 7W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB7JB15R0.pdf
Availability of CB7JB15R0
QUANTITY
CB7JB15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB7JB15R0
Internal Part NumberEIS-CB7JB15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.378" L (9.50mm x 35.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB7JB15R0
Related LinksCB7J, CB7JB15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB7JB15R0 Details Description
Related parts for CB7JB15R0
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOP datasheet.pdf
TRIMMER 30K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf