ITT Cannon, LLC KPSE00F12-10PWF0
KPSE00F12-10PWF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F12-10PWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT WALL MNT 10POS PIN
Datasheet Download
KPSE00F12-10PWF0.pdf
Availability of KPSE00F12-10PWF0
QUANTITY
KPSE00F12-10PWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F12-10PWF0
Internal Part NumberEIS-KPSE00F12-10PWF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F12-10PWF0
Related LinksKPSE00F1, KPSE00F12-10PWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F12-10PWF0 Details Description
Related parts for KPSE00F12-10PWF0
IDC CABLE - MKR50K/MC50G/MCG50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
RES 1.35M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 453 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 890MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 4V 1411 datasheet.pdf