TE Connectivity Measurement Specialties M3421-000006-500PG
M3421-000006-500PG picture photo
Mfg. Part Number
M3421-000006-500PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSIG 1/8NPT 100MV 2'
Datasheet Download
M3421-000006-500PG.pdf
Availability of M3421-000006-500PG
QUANTITY
M3421-000006-500PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3421-000006-500PG
Internal Part NumberEIS-M3421-000006-500PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMSP340
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (5V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply2.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3421-000006-500PG
M3421-000006-500PG Details Description
Related parts for M3421-000006-500PG
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC TRANSMIT/RCVR SWITCH 56-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf