ITT Cannon, LLC KPSE00F22-55PY
KPSE00F22-55PY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F22-55PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE00F22-55PY.pdf
Availability of KPSE00F22-55PY
QUANTITY
KPSE00F22-55PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F22-55PY
Internal Part NumberEIS-KPSE00F22-55PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F22-55PY
Related LinksKPSE00F, KPSE00F22-55PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F22-55PY Details Description
Related parts for KPSE00F22-55PY
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 9.5A TO220 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC XMITTER ASK QWIKRADIO SOT23-6 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 3.43MM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 902-960MHZ 1/4W MD datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/64-48" BLACK datasheet.pdf
ISO MREL FLSH TERM. 0.5-0.8M datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf