ITT Cannon, LLC KPSE00P14-19S
KPSE00P14-19S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00P14-19S
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE00P14-19S.pdf
Availability of KPSE00P14-19S
QUANTITY
KPSE00P14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00P14-19S
Internal Part NumberEIS-KPSE00P14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00P14-19S
Related LinksKPSE00, KPSE00P14-19S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00P14-19S Details Description
Related parts for KPSE00P14-19S
RES SMD 768K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 1POS TIN T/H datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.7GHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 100/110/120VAC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 3.81MM datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf