Vishay/Dale RNC50H9650BSRE6
RNC50H9650BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9650BSRE6
Brief Description
RES 965 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9650BSRE6.pdf
Availability of RNC50H9650BSRE6
QUANTITY
RNC50H9650BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9650BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H9650BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9650BSRE6
Related LinksRNC50H9, RNC50H9650BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9650BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H9650BSRE6
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1-1/2" datasheet.pdf
IC COMP QUAD LP 1.221VREF 16SOIC datasheet.pdf
Connector Header 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
WRISTBAND JEWEL DUAL ONYX 4MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 70MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
LED MT VERT 0.620" 2LD NYL WH datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 706K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf