ITT Cannon, LLC KPSE01E22-21P
KPSE01E22-21P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01E22-21P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS CBL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE01E22-21P.pdf
Availability of KPSE01E22-21P
QUANTITY
KPSE01E22-21P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01E22-21P
Internal Part NumberEIS-KPSE01E22-21P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01E22-21P
Related LinksKPSE01, KPSE01E22-21P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01E22-21P Details Description
Related parts for KPSE01E22-21P
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC ISOMODEM LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER RED datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf