ITT Cannon, LLC KPSE01J16-26S
KPSE01J16-26S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01J16-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01J16-26S.pdf
Availability of KPSE01J16-26S
QUANTITY
KPSE01J16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01J16-26S
Internal Part NumberEIS-KPSE01J16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01J16-26S
Related LinksKPSE01, KPSE01J16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01J16-26S Details Description
Related parts for KPSE01J16-26S
CONN BERGSTIK II-SLIMLINE DR SMT datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 3.81MM datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 4POS TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
MODULE RF ZIGBEE IEEE SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf