ITT Cannon, LLC KPSE02A10-6S
KPSE02A10-6S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A10-6S
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02A10-6S.pdf
Availability of KPSE02A10-6S
QUANTITY
KPSE02A10-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A10-6S
Internal Part NumberEIS-KPSE02A10-6S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A10-6S
Related LinksKPSE02, KPSE02A10-6S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A10-6S Details Description
Related parts for KPSE02A10-6S
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RESET N-CH OD 2.9V 5SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
BOX ABS BLK 1.04"L X1.04"W 10PC datasheet.pdf
IC CLK DVR 8OUT PLL 70MHZ 29PGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER 48TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 7.75MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf