ITT Cannon, LLC KPSE02A12-10PW
KPSE02A12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A12-10PW
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE02A12-10PW.pdf
Availability of KPSE02A12-10PW
QUANTITY
KPSE02A12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A12-10PW
Internal Part NumberEIS-KPSE02A12-10PW
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A12-10PW
Related LinksKPSE02A, KPSE02A12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A12-10PW Details Description
Related parts for KPSE02A12-10PW
CAP MICA 43PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 50DEG C N/O 6A datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 85MA 23.8 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.9A 100.1 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 600UA TO-206AA datasheet.pdf