ITT Cannon, LLC KPSE02A20-41P
KPSE02A20-41P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A20-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE02A20-41P.pdf
Availability of KPSE02A20-41P
QUANTITY
KPSE02A20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A20-41P
Internal Part NumberEIS-KPSE02A20-41P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A20-41P
Related LinksKPSE02, KPSE02A20-41P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A20-41P Details Description
Related parts for KPSE02A20-41P
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 880UF 500V SCREW datasheet.pdf
LED CBI 3MM YELLOW DIFF RA .200 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 41W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.0399 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf