ITT Cannon, LLC KPSE02A20-41SW
KPSE02A20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A20-41SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02A20-41SW.pdf
Availability of KPSE02A20-41SW
QUANTITY
KPSE02A20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A20-41SW
Internal Part NumberEIS-KPSE02A20-41SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A20-41SW
Related LinksKPSE02A, KPSE02A20-41SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A20-41SW Details Description
Related parts for KPSE02A20-41SW
IC CLOCK GENERATOR PLL LV 32LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 4G-12G 14-LGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 3KVDC AXIAL datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL YW/GRN TR SIL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 37MM datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
28 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf