ITT Cannon, LLC TNM0U16-0019S1L
TNM0U16-0019S1L picture photo
Mfg. Part Number
TNM0U16-0019S1L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT WALL MNT 19POS SCKT
Datasheet Download
TNM0U16-0019S1L.pdf
Availability of TNM0U16-0019S1L
QUANTITY
TNM0U16-0019S1L Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM0U16-0019S1L
Internal Part NumberEIS-TNM0U16-0019S1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrident Neptune Metal (TNM)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert16-0019
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp, Solder and Solder Cup
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishZinc, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM0U16-0019S1L
Related LinksTNM0U16, TNM0U16-0019S1L Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TNM0U16-0019S1L Details Description
Related parts for TNM0U16-0019S1L
RES SMD 36 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf