ITT Cannon, LLC KPSE02A20-41SW
KPSE02A20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A20-41SW
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02A20-41SW.pdf
Availability of KPSE02A20-41SW
QUANTITY
KPSE02A20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A20-41SW
Internal Part NumberEIS-KPSE02A20-41SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A20-41SW
Related LinksKPSE02A, KPSE02A20-41SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A20-41SW Details Description
Related parts for KPSE02A20-41SW
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 2.50A RADIAL datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 32pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
3,3UF 63V 5X11 datasheet.pdf