ITT Cannon, LLC KPSE02A22-21S
KPSE02A22-21S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02A22-21S
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02A22-21S.pdf
Availability of KPSE02A22-21S
QUANTITY
KPSE02A22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02A22-21S
Internal Part NumberEIS-KPSE02A22-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02A22-21S
Related LinksKPSE02, KPSE02A22-21S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02A22-21S Details Description
Related parts for KPSE02A22-21S
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 27MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC IO EXPANDER datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
24AWG 20C 300V FOIL MPPE datasheet.pdf