ITT Cannon, LLC KPSE02E14-15S
KPSE02E14-15S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E14-15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPSE02E14-15S.pdf
Availability of KPSE02E14-15S
QUANTITY
KPSE02E14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E14-15S
Internal Part NumberEIS-KPSE02E14-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E14-15S
Related LinksKPSE02, KPSE02E14-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E14-15S Details Description
Related parts for KPSE02E14-15S
GROUNDING SYS DUAL W/15' CORD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CUT & POLISH ROLL 3X30' A MED datasheet.pdf
RES 732 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf