Nichicon UVY2C331MHD
UVY2C331MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2C331MHD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVY2C331MHD.pdf
Availability of UVY2C331MHD
QUANTITY
UVY2C331MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2C331MHD
Internal Part NumberEIS-UVY2C331MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current570mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2C331MHD
Related LinksUVY2C, UVY2C331MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2C331MHD Details Description
Related parts for UVY2C331MHD
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IPD FLATPAK 4MM NAMUR 2M datasheet.pdf
INSERT W/SCHUKO SOCKET FRONTCOM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf